30 listopada gościliśmy w naszej szkole przedstawicieli policji. Na spotkaniach z uczniami dzielili się spostrzeżeniami na temat zachowania się dzieci i młodzieży w szkołach, przypomnieli zasady bezpieczeństwa w Internecie oraz uświadamiali, co może grozić za cyberprzestępczość.

 

 

Auschwitz był największym z niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych i ośrodków zagłady. Został utworzony  w połowie 1940 roku na przedmieściach Oświęcimia, włączonego przez nazistów do Trzeciej Rzeszy. Życie straciło tu ponad 1, 1 milion mężczyzn, kobiet i dzieci.

To szczególne miejsce odwiedzili uczniowie klasy VIII ( wraz z ósmoklasistami z sąsiednich szkół ) – zwiedzili dwie części obozu: Auschwitz i Birkenau.

Historię obozu przedstawił uczniom przewodnik, który oprowadził ich po najważniejszych częściach tego miejsca. Zobaczyli: bramę z napisem „Arbeit macht frei”, bloki oznaczone numerami, ścianę śmierci, komory gazowe i krematorium. Opowiedział także o codziennym życiu, które toczyło się w tym okrutnym miejscu.

Ta wycieczka na pewno zostanie wszystkim w pamięci na długo.

/red. M. Jagieła

 

 

24 listopada podczas zabawy andrzejkowej każdy uczestnik z biletem w ręce wstępował w świat czarów, gdzie magowie z klas V-VI przepowiadali przyszłość. Oprócz klimatycznej sali wróżb, również sklepik szkolny przyciągał każdego uczestnika :)

 

 

 

  "11 Listopada 1918 zapamiętamy już na zawsze..."

 

Zabrzmiały słowa piosenki, wyśpiewanej przez uczniów kl. II podczas uroczystej akademii z okazji Święta Niepodległości Polski. Poprzez montaż słowno-muzyczny przygotowany przez p. M. Jagieła i p. G. Słowik, chcieliśmy godnie uczcić pamięć niezłomnych bohaterów, dzięki którym odzyskaliśmy upragnioną wolność.

 /fragment piosenki wykonanej przez Justynkę - tutaj

 

Wolontariusze klasy IV naszej szkoły wybrali się po lekcjach na cmentarz. Uzbrojeni w niezbędny sprzęt, z ochotą przystąpili do pracy i zaczęli wielkie porządki. Sprzątali zapomniane nagrobki, wyrywali chwasty, grabili liście, udekorowali groby i zapalili na nich znicze.

          Dzięki tej akcji nauczyli się szacunku dla poszanowania miejsca pamięci o naszych zmarłych.

 Nigdy nie ma dobrego momentu na pożegnanie bliskich, ale zawsze jest dobry czas, żeby otulić ich myślami. Przechodzisz, zatrzymaj się na chwilę
i wspomnij…”.

Dziękujemy im za piękny przykład.

 

Opiekun Szkolnego Koła Wolontariatu
Danuta Myśliwiec

       

Podkategorie